Blog
Prvý, prvá, prvé... momenty štúdia v zahraničí

Prvý, prvá, prvé... momenty štúdia v zahraničí
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Michaela
29.05.2018

Všetci hovoria, že začiatky bývajú najťažšie, no ja si naopak myslím, že sú tými najľahšími. Všetko je zaujímavé, človek sa stretáva s novými ľuďmi, novými vecami... Čas uteká tak rýchlo, že sa ani nenazdáš a už je štvrť roka za tebou.

Prvý deň

Ako spôsob prepravy som si zvolila „rodičtaxi“, pretože toľko vecí, čo som si nabalila, by neodviezlo žiadne lietadlo. Samozrejme, po siedmich mesiacoch niektoré ležia stále v kufri a zostanú tam pravdepodobne až dokonca – ale to je tá naša dievčenská choroba, zbaliť trikrát viac ako potrebujeme. :D

Celou cestou som, samozrejme, stresovala. Pripravovala som si v hlave prvé vety, ktoré poviem mojej hosťovskej rodine, a to ani nehovorím o všetkých možných katastrofických scenároch, ktoré som si predstavovala... Ale ako sa ukázalo, všetok môj stres bol zbytočný.

Práve naopak, keď sme dorazili, privítali ma milí ľudia a ukázali mi velikánsku izbu, ktorú som mala odteraz nazývať svojou. Aj oni si lámali hlavu nad tými najvhodnejšími prvými slovami. Ja som bola tak zaujatá svojimi obavami, že mi ani na um nezišlo, že sa rovnako môže cítiť aj moja hosťovská rodina. Prvý raz prijímali výmenných študentov, a predsa len, pustiť si do domu cudzích ľudí na celý jeden rok nie je žiadna sranda. A buďme úprimní, o to menej, keď tými ľuďmi majú byť tínedžeri.

Keď sme sa ale vzájomne presvedčili, že ten druhý je „normálny“, boli sme všetci pokojnejší, uvoľnenejší a netrvalo dlho, kým sme sa spriatelili.

Takže moja rada pre teba: Nestresuj a buď sám sebou.

Stredná škola v Nemecku, pridelená rodina

Prvá hodina

Hneď druhý deň po mojom príchode začal nový školský rok. Ja som mala to šťastie, že s mojím hosťovským bratom z Mexika navštevujeme tú istú školu, takže sme v tom boli dvaja. Pred slávnostným otvorením sa k nám pripojili ešte dvaja ďalší výmenní študenti, s ktorými sme sa ihneď spriatelili.

Na moje nemilé prekvapenie som polovicu riaditeľovho prejavu nerozumela a v duchu som sa modlila, aby sa ma nikto nič neopýtal. Všetci rozprávali príliš rýchlo a skutočnou nemčinou, na ktorú nás slovenskí učitelia nepripravia...

Vzápätí začali žiakov z celého ročníka deliť do menších skupín – tutoriátov, ako som sa neskôr dozvedela. Som v jedenástom ročníku, čo znamená žiadne pevné triedy a žiadny spolužiak, s ktorým by som mala všetky hodiny. Hodiny trvajú 90 minút a takmer na žiadnej nevyučuje učiteľ pre nás typicky frontálne (čiže stojí pred tabulou a vysvetľuje), no panuje tam voľnejšia atmosféra, učitelia sú medzi žiakmi, a majú pripravené prezentácie a iné materiály. A hlavne, požadujú od žiakov, aby pracovali samostatne. Pravdupovediac, trvalo mi dlhšie, kým som si na tento systém zvykla, no teraz neviem pochopiť, prečo tak nerobí viacero škôl.

Výmenný pobyt, stredná škola: Nemecko, vyučovanie

Pred prvou 90-minútovou hodinu (čo bola moja „obľúbená“ matematika) som si myslela, že nie je možné, aby človek zvládol počúvať a počítať hodinu a pol bez prestávky. No ani som sa nenazdala, a bolo po hodine. Kreatívnym, moderným vyučovaním a aktívnym zapájaním žiakov do učiva prebiehajú hodiny celkom rýchlo. Asi po dvoch mesiacoch som začala rozumieť všetkému, čo učiteľ hovorí. Ešte stále sa však necítim vo svojom živle, keď ma vyvolajú alebo mám rozprávať dlhšiu dobu. Ale to len preto, lebo chcem rozprávať a znieť ako domáci. A to sa nedá :)

Tip pre teba: Nezľakni sa, keď zo začiatku nebudeš rozumieť. Chce to len trpezlivosť. Rozprávaj čo najviac a uvedom si, že nemčina je pre teba cudzí jazyk, preto nevadí, keď hovoríš s chybami alebo akcentom!

Nemecko, stredná škola: vyučovanie-cestovanie

Prvé smútenie za domovom

Začiatky pre mňa ťažké neboli. Denne som stretávala nových ľudí, musela som vybaviť kopu vecí a na smútok nezostal čas. Až po nejakom mesiaci, keď všetok ten rozruch ustal a vytvorila som si ustálenú dennú rutinu, prišli momenty, keď mi neskutočne chýbala rodina. Moja hosťovská rodina sú skvelí ľudia, no rodina je iba jedna a doma je doma...

Napriek tomu som sa rozhodla ostať aj cez Vianoce a ostatné sviatky či prázdniny a plne sa koncentrovať na dôvod, prečo som tu – naučiť sa nemecky, spoznať novú kultúru a život v inej krajine.

výmenný pobyt, Nemecko, stredná škola: zima

Samozrejme, aj ty budeš mať počas svojho pobytu chvíľky, keď sa ti bude cnieť za domovom, ale vždy si povedz, že rodina na teba počká a uži si ten čas, ktorý tu môžeš stráviť.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 40 štátnych univerzít, na ktorých sa už viac ako 10 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme finančne najdostupnejšie služby na trhu, mnohé z nich sú pre Vás úplne bezplatné. Za jazykový kurz cez InterStudy nikdy nezaplatíte viac, ako keby ste si všetko vybavovali sami, ba často aj ušetríte. Prihlášky na vysokoškolské štúdium vybavujeme úplne bezplatne, alebo za symbolický poplatok.
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, Dánsku a Holandsku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme. Nie sme nikoho zastúpením, a nikto nám nič nediktuje.
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Grösslingová 45
811 05 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
FAX: +421 2 5249 4681
E-mail: info@interstudy.sk

Hviezdoslavova 7
042 00 Košice

Tel.: +421 902 991 102
E-mail: kosice@interstudy.sk