Blog
Prvé 3 mesiace na strednej škole v USA

Prvé 3 mesiace na strednej škole v USA
Kategória:
Stredoškolské štúdium v zahraničí
Dominika
05.11.2018

Nazdar, moje meno je Dominika, mám 18 rokov a som na výmennom pobyte v USA. Bývam v malom mestečku v štáte Louisiana. Do USA som dorazila 8. augusta a momentálne som tu už tri mesiace. Najlepšie rozhodnutie môjho života.

Ak rozmýšľate či ísť alebo nie, rozhodne odporúčam.

Sama cez Atlantik

Ísť do Ameriky bol môj sen, odkedy si pamätám. Chcela som zažiť, aké to je žiť v cudzej krajine, tešila som sa na nové zážitky. Zároveň som chcela spoznať novú kultúru a vidieť nové miesta. Som strašne rada, že som si tento môj sen konečne splnila.

Od momentu na letisku, keď som sa rozlúčila s rodičmi, som bola sama. Bála som sa? Trochu. Ale viac som sa tešila na nové dobrodružstvo, ktoré ma čakalo. Letela som skoro celý deň a ani na moment som nezavrela oči. Tak natešená som bola. Nevedela som sa dočkať, kedy už budem v Amerike.

Dorazila som na letisko v Lake Charles, čo je najbližšie „veľké mesto“, a hneď ako som vystúpila, privítala ma moja „host” mama so sestrou. Bolo to niečo úžasné. Ľudia tu sú veľmi milí a automaticky ma prijali ako člena ich rodiny.

štúdium na strednej škole v USA, host rodina

Namiesto 13 predmetov mám len 7

Prostredie je úplne iné ako u nás v Bratislave. Je tu veľmi veľa prírody, čo sa mne osobne veľmi páči. Celý čas som dúfala, že pôjdem na juh, lebo mám veľmi rada teplo.

Dorazila som v stredu 8. augusta a týždeň na to som už nastupovala do školy. Prvýkrát som sa však do budovy dostala hneď po mojom príchode, lebo moja host mama je učiteľka a potrebovala si prichystať triedu.

Škola je nádherná. Je veľká a plná farieb. Väčšina veci je vo farbách školy, čo je fialová a zlatá. V piatok sme mali Deň otvorených dverí, kde sme sa stretli s učiteľmi a oni nám povedali, čo všetko potrebujeme na ich hodiny.

Hneď zmena. Nemajú rozvrh na týždeň tak ako my, ale majú rozvrh na deň, takže namiesto 13 predmetov (ako som mala na mojej škole) mám odrazu 7 hodín. Majú tu rôzne úrovne predmetov ako matematika alebo biológia. Čiže väčšinu učiteľov som hneď videla v piatok.

Mala som veľké šťastie, že som vôbec nemala problém s časovým posunom a vôbec som nebola unavená. Hneď som mohla fungovať.

Priateľov si v USA nájdeš ľahko a hneď

Prvý školský deň na americkej strednej škole

Prvý deň školy, deň, ktorého som sa najviac obávala. Celá nervózna som sa zdôverila mojej mame a ona mi s kľudom povedala, aby som sa ničoho nebála, že ma budú mať radi. Hlavne aby som bola sama sebou. A mala pravdu. Takže moja prvá rada. Vždy buďte sami sebou.

Prvé varovanie: Školy v Amerike sú iné, hodiny máte vždy s niekým iným, a ľudia tu vedia o všetkom, čo sa deje. Držte sa ďalej od všetkých rečí a budete v poriadku.

Škola je pre mňa ľahká, ale možno to je preto, že som zvyknutá učiť sa v cudzom jazyku. Všetci učitelia sú veľmi milí, ak niečo treba, vždy pomôžu. Zaujímajú sa, ako sa tu mám a či všetko zvládam.

Ak sa chystáte do Ameriky, alebo sa rozhodujete či ísť alebo nie a bojíte sa, že “čo ak nebudem zvládať školu”, žiaden strach. Ak niečomu nerozumiete alebo je niečo ťažké, vždy sa môžete obrátiť na učiteľov alebo aj žiakov a oni veľmi radi pomôžu. Ak by ste náhodou nezvládali predmety, poväčšine si viete zmeniť úroveň predmetu alebo aj predmet, ak sa vám nepáči. Nosí sa tu uniforma, ktorá sa skladá z kaki alebo tmavomodrých gatí a školského trička.

Nič neľutujem

Všetko tu je úžasné a úplne to tu milujem. Ľudia úžasní, prostredie krásne, škola perfektná, nemám sa na čo sťažovať. Mám pocit, akoby som tu patrila a bola tu odjakživa. A to som tu len tri mesiace.

Našla som si úžasných kamarátov, rodinu mám úžasnú a cítim sa tu najlepšie, ako sa len dá. Zažívam najkrajšie obdobie môjho života, na ktoré istotne nikdy nezabudnem. Učím sa tu nové veci, spoznávam nových ľudí, zažívam nové veci (prvý futbalový zápas (americký futbal)).

Stredná škola v USA, nové zážitky, americký futbal

Odporúčam každému, kto uvažuje o štúdiu v zahraničí. Dá vám to hrozne veľa do života, nielen skúseností, ale aj kamarátstiev.

V prípade hocijakých otázok mi môžete kedykoľvek napísať na e-mail, Facebook alebo inú sociálnu sieť.

 

Vaša Dominika ☺

Email: dominika.krcmeryova@gmail.com

Facebook: Dominika Dida Krčméryová

Instagram: dida_krcmeryova

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk