Blog
Ako si vybaviť National Insurance Number

Ako si vybaviť National Insurance Number
Kategória:
Vysokoškolské štúdium v zahraničí
Erik
28.01.2020

National Insurance Number (NIN) je číslo používané vo Veľkej Británii pri správe národného poistenia a sociálneho zabezpečenia. Používa sa tiež na niektoré účely v daňovom systéme. Zjednodušene povedané, bez tohto čísla nemôžete v UK legálne pracovať.

Keď požiadate o prácu, zamestnávateľ vás požiada práve o toto číslo. Bez neho by vás mohol zamestnať iba načierno a to sa naozaj neodporúča.

Celý proces trvá niekoľko týždňov. Preto by malo byť vo vašom najväčšom záujme začať s vybavovaním čím skôr. Ideálne hneď po prílete do UK.

Vysvetlili sme si, čo je National Insurance Number a prečo ho potrebujeme, teraz sa už vrhnime na návod. :)

1. Zavolajte na číslo

Prvým krokom je kontaktovať úrad, ktorý vydáva National Insurance Number. Telefónne číslo úradu je 0800 141 2075. Odporúčam si ho však ešte overiť na oficiálnej stránke vlády.

2. Dohodnite si stretnutie

Uvíta vás prednahraný hlas, ktorý vás požiada o stlačenie klávesy podľa toho, čo potrebujete. Tu stačí len pozorne počúvať. Ak na prvýkrát nebudete rozumieť, nemajte obavy, niekoľkokrát sa prehrá znovu.

Ak sa nič nezmenilo, mali by ste stlačiť číslo 2 (informácie z decembra 2019). Následne budete prepojení s pracovníkom úradu, ktorý sa vás spýta niekoľko otázok.

Väčšinou sú to otázky typu:
„Kedy ste prišli do UK?“
„Aký je dôvod vášho príchodu?“
„Aká je vaša adresa v UK?“.

Ja osobne som nerozumel niekoľkým otázkam (kvôli prízvuku a hluku), tak som poprosil operátora, aby zopakoval otázku a stalo sa. Pre niekoho môže byť telefonovanie v angličtine veľmi stresujúce (hlavne zo začiatku). Vnímal som to rovnako, ale naozaj o nič nejde. :)

3. Poznačte si dátum a čas stretnutia

Keď zodpoviete všetky otázky, operátor vám oznámi, že vám príde pozvánka na pohovor. Tu zistíte dátum, čas a miesto. Okrem týchto údajov sa v liste bude nachádzať aj vaše identifikačné číslo, podľa ktorého vás na úrade spoznajú.

Všetky tieto údaje vám operátor povie aj do telefónu. Vysoko odporúčam si ich zapísať, lebo sa môže stať (tak ako mne), že vám list nepríde. V tom prípade si musíte znova zavolať na hore uvedené číslo a informovať o tom, že list neprišiel (mal by prísť do 7 dní). Ak však budete mať údaje zapísané (ID číslo, adresu, čas, termín pohovoru), nemusíte už nikde volať a len sa včas dostavíte tam, kam máte.

Opäť, ak operátorovi nebudete rozumieť, nebojte sa ho požiadať, aby spomalil a zopakoval vám to znova. V úvode sa bude častokrát stávať, že nebudete rozumieť kvôli prízvuku, a čím skôr sa naučíte pýtať ľudí, aby vám niečo zopakovali, tým lepšie len a len pre vás.

Termín stretnutia väčšinou býva do dvoch až troch týždňov od telefonátu. Zavolajte si preto čím skôr, keďže bez tohto čísla nemôžete oficiálne v UK pracovať.

4. Naplánujte si cestu

Dajte si záležať, aby ste boli načas (ideálne 5 až 10 minút skôr ako sa uvádza na pozvánke). Ideálne je pozrieť si cestu dopredu napr. cez Google Maps. Pridajte si pár minút nazvyš, aby ste nemeškali.

Po príchode vás uvíta pracovník, ktorý vás požiada o identifikačné číslo, ktoré vám bolo pridelené počas telefonátu a dostanete ho aj v pozvánke. Okrem tohto čísla vyplníte do formulára vaše meno a priezvisko. Tento doklad si beriete so sebou. Pracovník vás zároveň nasmeruje do správneho radu.

5. Absolvujte pohovor

Keď budete na rade, úradníčke odovzdáte papier, ktorý ste vyplnili pri vstupe do budovy. Dostanete farebnú kartičku s číslom a ukáže vám, ktorým smerom ďalej postupovať.

Kam sa vyberiete, závísí na farbe kartičky, ktorú držíte v rukách. Presuniete sa do ďalšej miestnosti, kde opäť čakáte, kým na vás príde rad.

S najväčšou pravdepodobnosťou budete sedieť v strede miestnosti a všade okolo vás budú za stolmi sedieť úradničky. Okolo nich budú pobehovať ďalší zamestanci úradu, ktorí budú vyvolávať farbu a číslo, ktoré máte na kartičke.

Keď povedia vašu farbu a číslo, vy sa postavíte a odkráčate k správnemu stolu.
Môžete očakávať podobné otázky ako pri telefonáte.

Okrem toho budete musieť predložiť občiansky preukaz. Dokument si potrebujú naskenovať, takže nemajte stresy, keď vám na konci pohovoru tento dokument nevráti.

Číslo nedostanete hneď na stretnutí, ale pošlú ho vám poštou na vašu adresu. Väčśinou to trvá 2-3 týždne. Keď máte pohovor za sebou, počkáte v čakárni, kým sa vám nevráti OP a máte hotovo.

6. Čakajte

Posledný krok je naozaj len čakať na list.

Ak by neprišiel, zavolajte opäť na úrad. Pošlú znovu. Keď vám číslo dorazí, dobre si ho uschovajte.

Verím, že vám dnešný článok bol nápomocný. :) Chcete vedieť o štúdiu v Londýne viac? Napíšte mi do komentára pod článok.

Nájdete ma aj na mojom Instagrame @ericdemolli.

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

 • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
 • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
 • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
 • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
 • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
 • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

 • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

 • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

 • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

 • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

 • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

 • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

 • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk